výběr z aktualitzajímavé odkazy |
Úvodní informace o tvorbě map povodňového nebezpečí a map rizikPosuzování míry povodňového nebezpečí, vyjádření povodňového rizika a výše možných škod patří k velmi aktuálním problémům nejen ve vodním hospodářství. Směrnice Evropského parlamentu a Rady o vyhodnocování a zvládání povodňových rizik – Directive of the European Parliament and of the Council on the assessment and management of flood risks – (dále Směrnice 2007/60/ES) ukládá členským státům pevnými časovými termíny povinnost postupně na jejich území vyhodnotit povodňové nebezpečí, riziko a tato vyhodnocení zpracovat do formy příslušného mapového vyjádření. Termíny zpracování těchto dokumentů jsou v návrhu Směrnice 2007/60/ES předpokládány takto:
Požadavky Směrnice 2007/60/ES na zpracování map povodňového nebezpečí a map rizikNásledující odstavce jsou výňatkem ze Směrnice 2007/60/ES(kapitola III, článek 6, odstavce 3;4;5) a popisují rámcové požadavky na zpracování map povodňového nebezpečí a map povodňových rizik pro vymezené oblasti s významným povodňovým rizikem. Podle směrnice by měly mapy povodňového nebezpečí zahrnout zeměpisné oblasti, které by mohly být zaplaveny podle těchto scénářů:
Mapy povodňového nebezpečí v ČR budou v souladu se směrnicí zpracovávány pro povodňové scénáře Q500, Q100, Q20 a Q5. U každého scénáře se uvedou tyto prvky:
Mapy povodňového nebezpečí jsou podkladem pro zpracování map povodňových rizik. Na mapách povodňových rizik se vyznačí potenciální nepříznivé následky spojené s povodněmi podle scénářů a vyjádřené podle:
Mapy povodňového nebezpečí a mapy rizik by měly být dokončeny do 22. prosince 2013. Schématické znázornění celého procesu tvorby map povodňového nebezpečí a povodňových rizik |
Podbabská 30/2582, Praha 6, 160 00
© 2020 Výzkumný ústav vodohospodářský T.G.Masaryka, veřejná výzkumná instituce - Odbor ochrany vod a informatiky - Oddělení GIS