Referenční lokality
Pro navržení systému klasifikace záplavových území bylo vybráno 12 tzv. referenčních lokalit (ve skutečnosti 11 – lokalita Nežárka byla řešena dvěma způsoby – 1D i 2D modelováním). Seznam lokalit je uveden v tabulce 1. Rozložení lokalit v rámci ČR je patrné z obrázku 1.
Úseky toků byly vybírány podle tří kritérií. První cílem bylo dosažení co největšího počtu kombinací hlavních charakteristik území (jako je morfologie, extravilán/intravilán, typ krajiny, velikost vodního toku, atd.). Druhým hlediskem byl přístup k záplavovým čárám vymezeným v minulosti pomocí tradičních výškopisných dat.
Třetí skutečností ovlivňující volbu lokalit byla dostupnost hotových dat LLS. Protože se doba zpracování projektu překrývá s dobou tvorby nového výškopisu, nebyla k dispozici data LLS pro libovolné území. V roce 2011 bylo z větší části zpracováno pouze pásmo „Střed“. V roce 2012 bylo možné v omezené míře vybírat i z území v pásmu „Západ“. Data z oblasti pásma „Východ“ byla v době vytipovávání lokalit ve fázi prvotního zpracování, a proto nemohla být do projektu zařazena žádná území z východních Čech či Moravy.
Datum skenování dat LLS je důležité pro vyhodnocení výsledků porovnání. Doba pořízení dat má v souvislosti s vegetačním obdobím (výška a hustota vegetačního pokryvu terénu) vliv na přesnost určení tvaru reliéfu. Během vegetačního období může dojít k jistým chybám způsobeným nadměrnými odrazy laserového paprsku od rostlin. Tyto chyby jsou většinou odstraněny manuální kontrolou během zhotovování výsledného výškopisu. V roce 2011 byly k dispozici data před závěrečnou manuální kontrolou, a proto je nezbytné uvedené možné zkreslení dat vzít v úvahu.
tabulka 1: Referenční lokality
V každé lokalitě byl proveden podrobný terénní průzkum a pořízena fotodokumentace. Ta slouží k určení, případně doplnění některých parametrů a jako pomůcka při porovnání záplavových čar.
obrázek 1: Referenční lokality