VÚV T.G.Masaryka - Oddělení GIS - Porovnání vstupních dat

Porovnání vstupních dat

Během zpracování datových sad byly porovnány body příčných profilů korytem a inundací v jednotlivých výškopisných vrstvách a provedeno podrobné statistické vyhodnocení všech rozdílů. Byl sledován široký rozsah statistických ukazatelů (aritmetický průměr, směrodatná odchylka, minimální a maximální hodnota, suma čtverců, percentily, kvartily). Za veličiny nejlépe charakterizující rozdíl v přesnosti dat byla zvolena systematická a úplná střední chyba. Systematická chyba je rovna aritmetickému průměru rozdílů a ukazuje na celkový trend výšky dat v porovnání s geodetickým zaměřením. Úplná střední chyba odpovídá střední kvadratické chybě RMSE (Root Mean Square Error) a určuje celkovou přesnost dat. Celkem bylo zpracováno 9362 bodů terénu v 396 profilech.

Vyhodnocením statistických hodnot a vykreslením příčných profilů byly zjištěny 4 hlavní odlišnosti v jednotlivých výškových podkladech. Čísla 1-4 na obrázku 1 ukazují typy rozdílů:

1 - způsob vykreslení tvaru koryta (data LLS z principu metody nezaznamenávají data pod hladinou vodního toku),

2 - větší prostorová hustota dat DMR 4G a DMR 5G lépe popisuje morfologii terénu než geodetického zaměření,

3 - vyhlazení terénních zlomů u DMR 4G (břehy, valy, meze, atd.),

4 - celé vedení zelené linie ukazuje na nedostatečnou přesnost výškopisu ZABAGED®.


Protože data LLS nezobrazují správně tvar koryta toku, je nezbytné počítat s tímto limitem při jejich použití v praxi. Pro správnou interpretaci terénu pro numerické modelování i vyhodnocování je nutné data doplnit o geodetické zaměření koryt toků, mostů, příčných objektů na toku, propustků pod komunikacemi, atd.


obrázek 1: Příčný profil inundací s vloženými přídavnými body


Podbabská 30/2582, Praha 6, 160 00

© 2020 Výzkumný ústav vodohospodářský T.G.Masaryka, veřejná výzkumná instituce - Odbor ochrany vod a informatiky - Oddělení GIS